NOVĚ Rezervujte si svůj kurt online na konkrétní čas.

O KLUBU

O NÁS

Nadšení pro tenis

Tenisový klub Turnov, který byl založen v roce 1901, se nachází v příjemném a klidném prostředí nedaleko centra města. Náš tenisový klub sdružuje zájemce o tenis od dětí a mládeže až po seniory.

Kromě závodního tenisu organizuje tenisový klub i pravidelné společenské akce a turnaje pro sponzory a rekreační hráče všech věkových kategorií a úrovní.

Cílem našeho klubu je v maximální možné míře uspokojovat potřeby svých členů a poskytnout jim kromě tenisového a sociální zázemí i společenské vyžití.

HISTORIE

Už od roku 1901

Počátky tenisu v Turnově se datují do roku 1901, kdy "Klub českých velocipedistů Turnov" na pronajatém pozemku uvedl do provozu první tenisový dvorec, který se stal centrem pro zájemce o nový sport z širokého okolí. Hned v září roku 1901 byl uspořádán první turnaj ve dvouhrách i čtyřhrách. V následujícím roce 1902 byly v provozu již tři dvorce, v roce 1904 byl uspořádán "Národní turnaj tenisový" za účasti hráčů z Prahy, Mladé Boleslavi, Semil a Turnova, který pak za narůstající účasti českých špičkových tenistů probíhal každoročně až do roku 1913, kdy se ve finále utkali dva nejlepší čeští hráči té doby.

V roce 1906 byl turnovský klub jedním ze zakladatelů "České Lawn-Tenisové asociace", vrcholného orgánu organizujícího tenisové hnutí v Čechách. V roce 1909 došlo ke změně názvu klubu na " Sportovní klub Turnov ", jehož součástí byl tenisový odbor pod zkratkou LTO SK Turnov. Pod tímto označením působili tenisté celých 40 let. V roce 1921, po přestávce zaviněné první světovou válkou, došlo k opětovnému oživení tenisového sportu v Turnově, turnovský klub byl i nadále významným tenisovým centrem širokého okolí.

V roce 1927 se část tenistů organizovaných v LTO SK Turnov odtrhla a založila samostatný klub pod názvem L. T. K. Turnov, takže od této doby existovaly v Turnově vedle sebe dva tenisové subjekty, hrálo se na celkem devíti kurtech. Družstvo L. T. K. Turnov bylo trvalým účastníkem 1. třídy rozsáhlé Severočeské župy, v letech 1933 a 1935 tuto soutěž vyhrálo, jeho členové získali i několik titulů župních přeborníků. Družstvo LTO SK hrálo střídavě 1. a 2. třídu.

Po dobu 2. světové války tenisová činnost téměř ustala, pouze LTO SK v omezené míře udržel tenisovou aktivitu včetně nutné péče o kurty, což umožnilo již v létě 1945 opět plně rozvinout činnost. Od počátku války byl Turnov sídlem orgánů Severočeské tenisové župy, a to až do jejího zániku v roce 1948. Po roce 1948 byly oba turnovské kluby několikrát přejmenovány a v roce 1956 násilně sloučeny pod jménem Tenisový oddíl T. J. Slavoj Turnov, následovala postupně další přejmenování, až byl 22. 3. 1991 na přelomové valné hromadě ustaven samostatný klub pod názvem "Tenisový klub Turnov"

V současné době má TK Turnov cca. 140 členů, závodní družstva startují ve všech kategoriích v krajských soutěžích.

Krátkou zmínku zaslouží i mezinárodní styky, od roku 1974 se datuje družba s tenisovým klubem Rahnsdorf Berlín, od roku 1989 s veterány klubu TC Lütjensee (Hamburg), cca. 4 roky jezdili do Turnova i veteráni z holandského Reeuwijku.